Navigace Galileo dokáže určit polohu člověka s přesností několika desítek centimetrů, a je tak výrazně přesnější než například americký GPS. Všechny nejnovější mobily prodávané v EU už Galilea využívají, málokdo však ví, že jej provozuje agentura Evropské unie GSA z pražských Holešovic. Ta se v blízké budoucnosti výrazně promění. Přejmenuje se na Agenturu EU pro kosmický program, nabere až trojnásobek odborníků, pustí se do nových projektů, získá více pravomocí a Evropská unie výrazně zvýší její rozpočet.

Jednání o nové podobě agentury nyní směřují do finále, už za dva měsíce ji včetně rozpočtu budou schvalovat europoslanci. Od ministerstva dopravy, které celou věc za Česko v Bruselu vyjednává, nyní HN získaly podrobné informace o chystaném návrhu.

"Agentura bude mít na starosti širší portfolio kosmických programů než doposud," řekla mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková. Z Prahy se tak budou provozovat i další evropské satelitní projekty, které mapují zemský povrch nebo mají sloužit k přenosu informací.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.