Převzetí dolů OKD může přijít Českou republiku na miliardy korun. Necelý rok poté, co zkrachovalé doly ovládla státní firma Prisko, se nyní ozvala společnost NWR, které dříve patřily. Bývalý majitel dolů je nyní v likvidaci, jeho správce nicméně hrozí Česku arbitráží. Dopisem se obrátil na prezidenta Miloše Zemana, premiéra Andreje Babiše a několik dalších ministerstev.

"Jednalo se o faktické znárodnění těžebního byznysu společnosti NWR," píše v dopise, který mají HN k dispozici, Charlie Lightfoot, partner právnické firmy Jenner & Block, jež figuruje jako likvidátor NWR. Postup ministerstva financí, které s plánem přišlo a na "nové" OKD dohlíží, prý akcionáře NWR poškodil o stovky milionů eur.

V dopisu dále stojí, že pokud nedojde k dohodě do tří měsíců, zahájí britský likvidátor arbitráž u Mezinárodního centra pro řešení investičních sporů (ICSID) při Světové bance.

V NWR drželi dlouhodobě většinu Zdeněk Bakala (ten vlastní i společnost Economia, která vydává HN, pozn. red.) a Peter Kadas, zbytek se obchodoval na burzách v Praze, Londýně a ve Varšavě. Tři měsíce před úpadkem OKD na jaře 2016 se ale svého podílu oba podnikatelé vzdali a převedli ho na ostatní akcionáře. NWR, jehož bylo OKD jediným aktivem, šlo do likvidace na podzim téhož roku.

Obdržení dopisu HN potvrdil náměstek ministryně financí Ondřej Landa, pod kterého spadá jak řízení společnosti Prisko, tak případné soudní spory. "Jedná se svým způsobem o předžalobní výzvu. My si ale za svým postupem stojíme. Pokud se nedohodneme, jako vždy vybereme právní firmu a jsme připraveni se bránit," řekl.

"Zapojení státu v reorganizaci dolů navíc zkoumala i Evropská komise a žádná pochybení nenašla," sdělil náměstek Landa. A dodal, že OKD se dostalo do finančních problémů, které skončily úpadkem, právě v době, kdy doly ovládala a řídila NWR.

Za řešením úpadku OKD si stojí také insolvenční správce firmy Lee Louda. "Věřitelé si zvolili reorganizaci. Vše tedy proběhlo podle reorganizačního plánu, který byl přijat věřiteli a schválen insolvenčním soudem. Ani odvolací soud toto nezpochybnil. Vzhledem k dalším probíhajícím řízením nemohu bohužel nic dalšího sdělit," uvedl pro HN Lee Louda.

Žaloby na majitele

OKD, jediný těžař černého uhlí v Česku, skončilo v úpadku v květnu 2016. Několik let byla firma ztrátová, tvrdě na ni dopadaly hlavně nízké ceny uhlí. Ty se mezi lety 2008 a 2016 na světových trzích propadly z více než 700 dolarů za tunu na něco okolo 30 dolarů.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru