Prezident Emmanuel Macron si myslí, že nastal čas, aby Francouzi sundali žluté vesty. Na setkání s regionálními politiky v Indre ve středu Francie uvedl, že lidé by se měli "vrátit k zdravému rozumu". Několikaměsíční protesty mají podle něj negativní dopad na obraz Francie v zahraničí, na ekonomiku i na turismus.

Nyní se prezident pokouší udělat tlustou čáru za demonstracemi žlutých vest, jež začaly loni v listopadu na protest proti vysokým cenám pohonných hmot a nízké kupní síle. Nedávno odstartoval takzvanou velkou debatu, ve které se Francouzi mohou na internetu nebo na různých setkáních vyslovit k tématům, jako jsou daně, migrace, veřejné služby nebo ochrana životního prostředí. Do ní se zapojuje také Macron a jezdí po francouzských regionech.

"Macronovi se díky tomu podařilo zase převzít iniciativu," uvedl pro list Financial Times Jean Pisany-Ferry, bývalý Macronův poradce.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.