Spojené státy jsou posedlé Íránem a představují největší zdroj destabilizace na Blízkém východě, je přesvědčen íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Řekl to v neděli na Mnichovské bezpečnostní konferenci v reakci na sobotní vystoupení amerického viceprezidenta Mika Pence, podle něhož Írán plánuje další holokaust a představuje největší nebezpečí v regionu Blízkého východu.

Zaríf vyjádřil přesvědčení, že se USA nikdy nepřenesly přes úspěch íránské islámské revoluce před 40 lety a snaží se od té doby Írán dostat na kolena. Jeho zemi podle Zarífa Washington démonizuje a je jí "chorobně posedlý".

Americkému viceprezidentovi Pencovi také vyčetl jeho sobotní "arogantní požadavek", aby evropští spojenci USA přestali podkopávat americké sankce a ukončili dohodu o íránském jaderném programu, jak už dříve učinil Washington. Evropa, jak v Mnichově zdůraznili německá kancléřka Angela Merkelová i český ministr zahraničí Tomáš Petříček, i nadále usiluje o zachování dohody, protože ji považuje za přínosnou.

Takový postoj má zatím i Írán, i když Zaríf poznamenal, že trpělivost jeho země s politikou USA je jen omezená. I Evropa by podle něj ale mohla dělat více, pokud jde o obchod s Íránem.

Zaríf také odmítl obvinění amerického viceprezidenta týkající se íránského antisemitismu a plánů k holokaustu jako směšná a velmi nebezpečná. Ve skutečnosti ale v minulosti například dřívější íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád popíral holokaust a předpovídal brzké zničení Izraele. V zemi se také opakovaně uskutečnily výstavy karikatur na téma vyvražďování Židů nacisty.

Na otázku o nebezpečí války s Izraelem Zaríf odpověděl, že ho považuje za velké. Íránský prezident Hasan Rúhání během veřejného projevu vysílaném ve státní televizi obvinil Izrael a Spojené státy, že se snaží Íránce rozdělit, a prohlásil, že jeho země se nátlaku ze strany těchto dvou států nepodvolí.