Při zjišťování kvalit řemeslníka se lidé často spoléhají na informace známých nebo internetové recenze. Národní ústav pro vzdělávání chce pomoci v orientaci sestavením seznamu certifikovaných. Organizace řízená ministerstvem školství pracuje na systému takzvaných mistrovských zkoušek. Když ji řemeslník složí, ocitne se na uvedeném seznamu, takže jeho kvalitu bude stát garantovat.

V plánu ministerstva rovněž je, aby takový odborník mohl učit na odborných školách, pokud si při této praxi doplní pedagogické vzdělání.

Na uzákonění mistrovských zkoušek už několik let marně čekají řemeslné cechy sdružující třeba malíře či pokrývače. Certifikáty sice vydávat mohou, vytýkají jim však, že nemají žádnou hodnotu. "Potřebujeme, aby ministerstvo školství přidalo do paragrafu odstavec o tom, že mistrovské zkoušky jsou uzákoněny, aby ocenění získalo váhu, jinak by to bylo jako udělat školu a nedostat papír," říká Jiří Vrňata z Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů.

Na jednání Řemeslné rady, která sdružuje představitele téměř třiceti hlavních cechů, o tom řemeslníci mluvili s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Ten se proto v pondělí sešel s ministrem školství a stranickým kolegou Robertem Plagou.

Ten po setkání uvedl, že harmonogram dalšího postupu a rozdělení úkolů mezi různými institucemi, které by se na zavedení zkoušky měly podílet, by se měl vyjasnit zřejmě zhruba za měsíc. Společně s Hospodářskou komorou a Agrární komorou bude nyní ministerstvo pracovat na stanovení požadavků ke zkoušce.

Podle Plagy bude nyní ministerstvo pokračovat v přípravě pilotního projektu mistrovské zkoušky, který má trvat do roku 2021. Zároveň bude dál připravovat zákon, který je nyní rozpracovaný. Ministerstvo k němu ještě potřebuje stanovit standardy požadavků. "Myslím si, že do léta budeme vědět, zda je použitelný zákon v té míře, v jaké je, nebo zda bude třeba dodělat něco dalšího," řekl Plaga.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.