Milionům lidí s kloubními potížemi by mohl pomoci materiál, jehož testy chystají v laboratoři brněnského Vysokého učení technického. Takzvaný hydrogel, pevná průsvitná látka podobná kontaktním čočkám, by mohl jednou nahradit poškozenou chrupavku. Její úbytek je nevratný a při zásadním poškození kloubů nabízí současná medicína endoprotézy.

"Takové operace jsou nákladné a znamenají velký zásah do života pacienta. Chtěli bychom předejít nutnosti zavádění kompletních kloubních náhrad. Řada laboratoří se snaží zjistit, jak vyměnit pouze poškozenou chrupavku," říká David Nečas z Ústavu konstruo­vání Fakulty strojního inženýrství VUT, kde výzkum probíhá.

Loni strávil tento odborný asistent díky prestižnímu grantu Japonské společnosti pro podporu vědy sedm měsíců na Kjúšúské univerzitě. Právě tam už bezmála 20 let vyvíjejí zmíněný materiál, který teď výzkumníci v Brně otestují. "Japonští kolegové nám budou posílat vzorky hydrogelu a my budeme pozorovat, jak se v prostoru mezi ním a kloubní hlavicí vytváří mazací film. Kontakt bude mazán modelovou kapalinou, která je obdobou té, již máme v kloubech. Budeme porovnávat poznatky o hydrogelu se skutečnou chrupavkou," popisuje Nečas plány asi desetičlenného brněnského týmu, který vede docent Martin Vrbka.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.