Evropská unie se ráda považuje za lídra v oblasti odpovědného nakládání s odpady a premianta v třídění odpadu. Plasty, papír, elektrozařízení, baterie − vše se v domácnostech třídí a separuje. Hodnotné suroviny, řeklo by se, o které bude na evropském trhu velký zájem. Chyba lávky.

Většina vytříděného odpadu se dlouhodobě vyvážela do Asie, zejména do Číny. V tomto regionu je vyšší poptávka po surovinách, protože tam se opravdu vyrábí, zatímco v Evropě je již skutečné výroby pomálu. Dalším důležitým důvodem byla méně přísná ekologická legislativa v kombinaci s levnou pracovní silou. Třídění odpadu stále zahrnuje velké množství ruční práce a po vytřídění zůstane odpad, který je třeba zlikvidovat. V Evropě složitě a draze, v Asii jednoduše a levně. A tak roky mířily lodě plné odpadu z Evropy, ale i z USA do Číny, kde vytěžili ekonomicky zajímavé frakce a zbytek se tak nějak ztratil.

Kontaminace některých částí Číny odpadem a těžkými kovy dosáhla alarmující úrovně. Jen plastů se v roce 2016 do Číny dovezlo ze zahraničí 7,4 milionu tun. Čína se proto rozhodla zakázat od začátku roku 2018 dovoz několika desítek druhů odpadů na svoje území − zejména plastů, papíru, některých kovů a textilu. Vyspělý svět si tak musel začít hledat novou popelnici. Dovoz odpadů do Vietnamu se od čínského zákazu zvýšil o polovinu, v Thajsku vzrostl pětinásobně. Malajsie oznámila trojnásobný nárůst. Tamní vlády proto v roce 2018 také sáhly k restrikcím. Zmíněné asijské státy figurují v žebříčku zemí, které mají nejvíce znečištěné vody a pláže plastovým odpadem − je to jen náhoda?

Vytříděný odpad z Evropy si našel cestu do Polska, kde rostly ilegální skládky často postihované požáry, takže i polská vláda byla nucena ke zpřísnění legislativy. Situaci na trhu tříděných odpadů ještě zhoršuje obchodní válka mezí Čínou, USA a EU, která vede ke snižování cen barevných i železných kovů. O ně byl tradičně velký zájem, dnes se však i zde situace prudce zhoršuje a odbyt začíná váznout.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru