Od rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 se pohybuje v ruské politice. Dlouhodobě je po prezidentovi Vladimiru Putinovi nejpopulárnějším politikem. Ruskou armádu dokázal zmodernizovat. A Kreml ji také neváhá používat – ať už na Krymu, Donbasu, či v Sýrii. Přitom mimo Rusko Sergej Šojgu není příliš známý.

"Během příštích dvou let vyvineme pozemní komplex Kalibr s raketou s plochou dráhou letu velkého dosahu. Stejně tak za dva roky musíme mít hyperzvukovou střelu dlouhého doletu," prohlásil sebevědomě na poradě vedení ministerstva obrany počátkem února ministr Sergej Šojgu.

Za šest let ve funkci zreformoval armádu, což bylo dlouho považováno za nadlidský úkol. Dokázal pro ni zajistit i financování.

Přitom zpočátku nic nenasvědčovalo tomu, že se syn redaktora okresních novin − později funkcionáře − a zootechničky z městečka v Tuvě na hranicích s Mongolskem stane jedním z nejmocnějších lidí Ruska. Vystudovaný stavař dlouho působil na jižní Sibiři, až koncem 80. let dostal práci v Moskvě ve státním výboru pro stavebnictví.

S rozpadem Sovětského svazu přešel do státního výboru pro mimořádné události, což se s odstupem času ukázalo jako prozíravé rozhodnutí. Šojgu projevil své nemalé úřednické schopnosti a dokázal ve svém úřadu řídit všechny záchranářské sbory − od horské služby po hasiče. V roce 1994 se z výboru stalo ministerstvo a Šojgu se stal plnohodnotným členem vlády, později také vicepremiérem.

V chaotických 90. letech byl opakovaně vyhlášen nejpopulárnějším politikem Ruska. "V televizi se objevoval, jakmile se stalo nějaké neštěstí, požáry nebo povodně. Měl na sobě polní uniformu a vyzýval k pomoci lidem. Takže měl image toho, který něco dělá v době, když všichni ostatní jsou neschopní nebo zkorumpovaní," vysvětluje moskevský politický konzultant Vadim, který nechce být jmenován. Pro Sergeje Šojgua pracoval několik let na přelomu tisíciletí.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.