Výhled politiky České národní banky prochází proměnami. Vliv mají jak rétorika členů bankovní rady a zveřejněná prognóza z dílny ČNB, tak data z české ekonomiky a ze zahraničí. Řada představitelů ČNB během ledna deklarovala prostor pro několikerý nárůst sazeb, v únoru ale zvýšení úroků nenašlo dostatečnou podporu. Samotná prognóza ČNB pak naznačuje víceméně stabilitu úroků jak letos, tak po většinu roku 2020.

Brzdou jsou vnější faktory, především chřadnoucí hospodářský růst v eurozóně. Jakkoliv ale bankovní rada sazby nezměnila, tak zároveň konstatuje, že inflace i úroky mohou jít výše, než předpokládá prognóza ČNB. Vítr do plachet pro tento názor představuje lednový růst spotřebitelských cen. Jádrová inflace, tedy cenový vývoj neregulovaných položek, jež pomíjí změny cen pohonných hmot a potravin, vyskočila na rekordní tři procenta.

Měnová politika kolísá mezi dvěma protipóly. Vyšší inflace a slabší koruna hovoří pro růst úroků, vnější faktory ale mohou vést k otázce, jakým směrem ČNB své sazby při další změně vlastně pošle. ČNB má chránit cenovou stabilitu a na této frontě klid zdaleka nenastal. Mírný nárůst sazeb by byl adekvátní reakcí. V rámci zmíněných nejistot ale bude pochopitelné, když s tímto krokem bankovní rada několik měsíců vyčká.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru