Za každý vlak, který zastaví ve stanici, budou muset nově dopravci odvádět státu speciální poplatek. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) začne příští rok vybírat takzvané "ošlapné". Půjde o finanční kompenzaci za to, že po nástupištích chodí cestující.

Vybrané peníze bude SŽDC investovat zpátky do oprav nástupišť, chodníků a schodišť. "Celková roční suma, kterou takto vybereme, bude činit přibližně 123 milionů korun," říká mluvčí SŽDC Radka Pistoriusová.

Dosud peníze na opravy cest u nádražních budov rozdělovalo ministerstvo dopravy ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Příští rok však peníze z fondu téct přestanou. Výše poplatků se bude jednotlivým dopravcům účtovat podle toho, kolikrát jejich osobní vlaky zastaví ve stanici.

Roli bude hrát i celková hmotnost soupravy. Čím těžší vlak na nástupišti zastaví, tím větší bude poplatek. Důvodem je, že těžší vlaky zpravidla vozí více cestujících.

A právě za vlaky, z nichž vystoupí nejvíce lidí, mají dopravci platit největší částku. Nákladních vlaků se zpoplatnění nedotkne.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.