Možná mezi emocemi a rozumem není taková propast, jak se káže. Máme často pocit, že (v nás) rozum a emoce spolu bojují, že jsou až v dualistickém protikladu, jako černá a bílá, jako dobro a zlo.

Jedním extrémním příkladem emocí je zamilovanost. V angličtině se člověk do zamilovanosti propadá "falling in love", stejně tak, jako se propadá do snů "falling asleep" − člověk za to vlastně skoro ani nemůže. Prostě padne do lásky, jako spící do sna, padne jako voják na frontě. Člověk cítí emoce a ty s ním cloumají, takže dělá nerozumné věci, o kterých se mu dříve ani nezdálo, že by je dělat mohl.

Nicméně časem se i tak emotivní pocit, jako je zamilovanost, přetaví v lásku a poté, co se obě strany důvěrně poznají, zbude v lepším případě přátelství. Inflace polibků sama o sobě způsobí, že tisící osmistý padesátý polibek nevybičuje k akci stejné emoce jako polibek první. Láska, kdysi plná emocí, zracionální.

Na tom není nic špatného, prožít celý život ve stavu zamilovanosti asi není možné ani žádoucí. Rozumná láska je láska vůči člověku, kterého dobře znáte, a přesto vás naplňuje štěstím s ním být. Rozumná láska není lepší či horší než láska emotivní, je to jen stará láska, která se od té emotivní liší jen uplynulým časem. I tato kdysi plameni podobná emotivní láska se proměňuje v cosi pevného, něco, co známe, s čím umíme pracovat, co umíme predikovat − zkrátka něco, na co máme (jakýsi) model.

Co jsem chtěl ukázat je toto: i něco tak emotivního jako počátek lásky (zamilovanost) se opakováním emoce přetvoří v cosi pevného, cosi, co připomíná racionalitu. Nemluvě o tom, že samotný vztah již nestojí "na vodě" (či v tomto případě spíše "na plameni"), ale jeho vlastní tuhnutí je samo o sobě vyztužováno dalšími racionálními (dospělými) argumenty: mají spolu výhodnou hypotéku, dítě, domácnost, rodiče si zvykli atd. Mají se racionálně rádi. To je velká forma vyspělé lásky.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru