Možná mezi emocemi a rozumem není taková propast, jak se káže. Máme často pocit, že (v nás) rozum a emoce spolu bojují, že jsou až v dualistickém protikladu, jako černá a bílá, jako dobro a zlo.

Jedním extrémním příkladem emocí je zamilovanost. V angličtině se člověk do zamilovanosti propadá "falling in love", stejně tak, jako se propadá do snů "falling asleep" − člověk za to vlastně skoro ani nemůže. Prostě padne do lásky, jako spící do sna, padne jako voják na frontě. Člověk cítí emoce a ty s ním cloumají, takže dělá nerozumné věci, o kterých se mu dříve ani nezdálo, že by je dělat mohl.

Nicméně časem se i tak emotivní pocit, jako je zamilovanost, přetaví v lásku a poté, co se obě strany důvěrně poznají, zbude v lepším případě přátelství. Inflace polibků sama o sobě způsobí, že tisící osmistý padesátý polibek nevybičuje k akci stejné emoce jako polibek první. Láska, kdysi plná emocí, zracionální.

Na tom není nic špatného, prožít celý život ve stavu zamilovanosti asi není možné ani žádoucí. Rozumná láska je láska vůči člověku, kterého dobře znáte, a přesto vás naplňuje štěstím s ním být. Rozumná láska není lepší či horší než láska emotivní, je to jen stará láska, která se od té emotivní liší jen uplynulým časem. I tato kdysi plameni podobná emotivní láska se proměňuje v cosi pevného, něco, co známe, s čím umíme pracovat, co umíme predikovat − zkrátka něco, na co máme (jakýsi) model.

Co jsem chtěl ukázat je toto: i něco tak emotivního jako počátek lásky (zamilovanost) se opakováním emoce přetvoří v cosi pevného, cosi, co připomíná racionalitu. Nemluvě o tom, že samotný vztah již nestojí "na vodě" (či v tomto případě spíše "na plameni"), ale jeho vlastní tuhnutí je samo o sobě vyztužováno dalšími racionálními (dospělými) argumenty: mají spolu výhodnou hypotéku, dítě, domácnost, rodiče si zvykli atd. Mají se racionálně rádi. To je velká forma vyspělé lásky.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru