Pokud by šlo jen o kvantitu, nemohl by být vztah mezi USA a Evropou lepší. Na letošní Mnichovskou bezpečnostní konferenci, která dnes začíná v bavorské metropoli, je nahlášen nejpočetnější kontingent amerických politiků, který se kdy "bezpečnostního Davosu" od jeho vzniku v roce 1963 zúčastnil.

Přijíždí viceprezident Mike Pence, ministři zahraničí a obrany a také silná kongresová delegace. Republikáni i demokraté, v čele s předsedkyní Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou. Rovněž za Evropu je účast reprezentativní, opticky to působí skvěle. Ale zdání klame.

Sotvakdy předtím si země na obou stranách Atlantiku řešily své vlastní vážné problémy, přičemž v té samé chvíli je těžce zkoušena nejen transatlantická vazba, ale i celé západní bezpečnostní uspořádání.

Za USA třeba nebylo jisté, zda kongresmani do Mnichova dorazí, zda jim cestu nezhatí další "shutdown". Uprostřed toho předchozího prezident Donald Trump před měsícem na poslední chvíli zrušil delegaci Nancy Pelosiové cestu do Afghánistánu, během které se měla zastavit i v centrále NATO v Bruselu.

Kdo mluví za Ameriku?

Někdejší premisa americké politiky, že vnitřní spory končí na pobřeží Atlantiku a dále už platí jednotná zahraniční politika USA, nikdy nefungovala doslovně. Ale současné americké rozlomení, a to nejen mezi republikány a demokraty, ale mezi Kongresem a administrativou, a dokonce i v administrativě samotné, je naprosto nečitelné.

Mají větší váhu Trumpovy vyhrůžky na Twitteru, že s NATO končí, či ubezpečující spojenecké projevy jeho viceprezidenta? A jak moc se mají Evropané spolehnout na čerstvou rezoluci americké Sněmovny reprezentantů, že prezident by nesměl o své vůli z aliance odejít?

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru