Po roce příprav vláda projedná novelu zákona o silniční dopravě, která má nastavit nová pravidla pro řidiče taxislužeb.

Dosavadní legislativa nepočítala s využitím mobilních aplikací, na kterých jsou postaveny alternativní taxislužby, jako je Uber či Taxify. Právě to se má změnit.

"Novela má především legalizovat používání aplikací jako dalšího druhu taxislužby. Vláda ji bude projednávat ještě v průběhu února. Předpokládáme, že by mohla nabýt účinnost v druhé polovině letošního roku," říká mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková.

Řidiči alternativních taxislužeb dnes často nedodržují řadu povinností. Především nepoužívají taxametry a nemají své vozy vybavené svítilnou s nápisem "taxi". Podle návrhu novely již nebude taxametr zapotřebí. Řidiči postačí aplikace, pomocí které pasažér před začátkem jízdy potvrdí, že souhlasí s předem stanovenou cenou. "Svítilna 'taxi' pak bude výsadou pouze těch, kteří budou chtít přepravovat i cestující mimo aplikaci, takzvaně z ulice," popisuje Rezková. Ostatní řidiči pak ale budou muset mít na voze nalepenou ceduli, díky které bude na první pohled jasné, že podnikají jako taxikáři.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.