◼ Výstava

Pixar: 30 let animace
Výstaviště Holešovice, Praha, od 15. února

V Křižíkových pavilonech na pražském Výstavišti začíná výstava, která oslavuje třicáté výročí založení animačního filmového studia Pixar. To získalo desítky Oscarů, Zlatých glóbů i Grammy za snímky jako Příběh hraček, Hledá se Nemo, Auta nebo Úžasňákovi. Přehlídka ukazuje práci v Pixaru, mapuje tvorbu nejpopulárnějších postav a přibližuje historii studia.

 

◼ Muzikál

Poslední loď
Městské divadlo Brno, 15., 16. a 17. února

Režisér Stanislav Moša se v Městském divadle Brno rozhodl zinscenovat šest let starý broadwayský muzikál britského popového zpěváka Stinga. Inspirovaly jej autorovy zážitky z dětství v anglickém námořním městě proslaveném loděnicemi. Muzikál s romantickým příběhem ukazuje kolektivní sílu zdejší komunity, která čelí zániku lodního průmyslu.

◼ Divadlo

Sopranistky
Činoherní klub, Praha, 15. února

První premiérou nové sezony v Činoherním klubu jsou Sopranistky v překladu Pavla Dominika a režii nového uměleckého šéfa divadla Ondřeje Sokola. Hra vypráví o šesti žačkách církevní školy, které mají blíž k alkoholu, vulgaritám a provokaci než k víře. Děj prokládá hudba britské skupiny Electric Light Orchestra.

◼ Klasická hudba

Porgy a Bess
Rudolfinum, Praha, 16. února

Pod taktovkou osmatřicetiletého britského dirigenta a varhaníka Wayna Marshalla vystoupí tuto sobotu Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Za doprovodu Pražského filharmonického sboru uvede Gershwinův slavný příběh lásky žebráka Porgyho k Bess ze slumů Charlestonu.

◼ Divadlo

Kouzelná země
Stavovské divadlo, Praha, 15. února

Tento pátek se uskuteční druhá premiéra adaptace románu Jáchyma Topola Noční práce, kterou pro Stavovské divadlo připravil Jan Mikulášek, od roku 2013 kmenový režisér Divadla Na zábradlí. Příběh o dvou bratrech se odehrává v českém pohraničí v průběhu srpnové okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy.

◼ Koncert

Algiers
Lucerna Music Bar, Praha, 16. února

Potřetí během tří let se na česká pódia vrací americká kapela Algiers. Její předloňský koncert ve strahovském klubu 007 se stal malou senzací, vloni před půlnocí pak uhranuli návštěvníky festivalu Colours of Ostrava. Trio z americké Georgie hraje urgentně, vztekle znějící směs punku, rocku, nové vlny, gospelu či industriální hudby.

◼ Koncert

Twenty One Pilots
O2 arena, Praha, 16. února

Americké duo ze státu Ohio vzniklo před deseti lety, tvoří jej zpěvák Tyler Joseph s bubeníkem Joshem Dunem. S nadžánrovou kombinací rocku, popu, hip hopu, punku či reggae na stadiony prorazili po vydání čtvrtého alba Blurryface z roku 2015, v hitparádách uspěl také singl Heathens z filmu Sebevražedný oddíl. V Praze představí loňské album Trench.

◼ Album

Jan Spálený
Warner Music, 2019

Za slunce ve větvích starého dubu považuje pianista a zpěvák Jan Spálený své nové album Nemůžu popadnout tvůj dech. Zatímco minulou studiovou desku psal v nemocnici a zakódoval do ní mrtvé kamarády, nové album je veselé. Je o tom, že se "mezi dva lidi vejde všechno na světě", jak řekl agentuře ČTK.

Související