◼ RUSKO, USA, VENEZUELA
Lavrov varoval USA před použitím síly ve Venezuele

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v úterním telefonátu se svým americkým protějškem Mikem Pompeem varoval před jakýmkoliv použitím síly ve Venezuele, která se potýká s mocenskou krizí. Ruský ministr tak reagoval na poznámku amerického prezidenta Donalda Trumpa, který řekl, že ve hře zůstává i možnost vojenské intervence do Venezuely. Z celého světa sílí diplomatický tlak na odstoupení venezuelského prezidenta Nicoláse Madura.

◼ SEVERNÍ MAKEDONIE
Makedonie změnila název na Severní Makedonie

Makedonie oficiálně změnila svůj název na Republika Severní Makedonie, zkráceně Severní Makedonie. Stalo se tak poté, co Řecko týž den oficiálně informovalo o tom, že ratifikovalo protokol o přistoupení sousedního státu do NATO. V platnost tím vstoupila takzvaná prespanská dohoda, která změnou názvu bývalé jugoslávské republiky ukončila letitý spor mezi oběma státy. Řekové název Makedonie považovali za zásah do svého dědictví.

■ EVROPSKÁ UNIE
Státy a EP se shodly na úpravě digitálního copyrightu

Zástupci zemí EU a europarlamentu se ve středu večer dokázali shodnout na kompromisní podobě směrnice o ochraně autorských práv na internetu. Nová pravidla posílí postavení tvůrců, jako jsou hudebníci, herci či novináři, vůči internetovým gigantům typu Google či Facebook. V kompromisu je vyřešena také otázka krátkých úryvků ze zpravodajských textů, jejichž publikování by mělo být zpoplatněno, i ochrana před nejtvrdším uplatňováním nových pravidel pro začínající platformy.

◼ ČESKO
Hnutí europoslanců Teličky a Ježka má dost podpisů

Nové české politické hnutí Hlas má dostatek podpisů (povinnost je mít nejméně podpis tisíce občanů) pro registraci u ministerstva vnitra. Hnutí, na jehož vzniku se spolu s Teličkou podílel i europoslanec Petr Ježek, se nyní chystá sestavit kandidátku pro květnové volby do Evropského parlamentu. Telička byl v roce 2014 zvolen do Evropského parlamentu za hnutí ANO. Stejně jako jeho kolega Petr Ježek se s ním ale později rozešel.

◼ ČESKO
Opatření proti chudobě resorty dělat nebudou

Třetinu z 15 plánovaných opatření, jimiž chtěla vláda bojovat proti chudobě a sociálnímu vyloučení, ministerstva zřejmě připravovat nebudou. Od záměrů úřady buď ustoupily, nebo není jasné jejich financování. Pracuje se na desítce kroků. Mezi ně patří změny v dávkách na bydlení či možnost dlouhodobého využití veřejně prospěšných prací. Měnit se naopak nebudou pravidla povinné školní docházky či hlášení bydliště.

 

 

◼ ČESKO
Zdravotní péče v roce 2017 stála 36 500 na osobu

Zdravotní péče v Česku stála podle údajů Českého statistického úřadu v roce 2017 v průměru přes 36 500 korun na jednoho obyvatele, v roce 2010 to bylo o 5000 korun méně. Největší část z toho se hradila z veřejného zdravotního pojištění. Lidé sami vydali průměrně asi 5100 korun, nejvíc z toho za léky. Celkem bylo na zdravotní péči v roce 2017 vynaloženo 387,4 miliardy korun, z toho 252,2 miliardy korun zaplatily zdravotní pojišťovny.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se