Ultimátum čínské firmy ­Huawei, která hrozí Česku žalobou kvůli varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, vyprší už dnes. Firma prohlašuje, že se obrátí na soud, pokud český úřad neustoupí od varování před používáním technologií Huaweie ve státních úřadech a klíčové infrastruktuře, jako je například řízení energetiky. Na 160 státních úřadů teď prověřuje možná rizika vyplývající z použití zařízení Huawei.

Na tuto firmu upozorňuje i americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Tento týden je na návštěvě střední Evropy a o tématu čínské technologické hrozby tu mluví.

Experti jsou vůči možnému soudnímu procesu spíš skeptičtí. "Huawei už podobným soudem hrozil dříve, například loni v Austrálii. Ale tyto hrozby se většinou nevyplní," řekla v rozhovoru pro HN Samantha Hoffmanová, americká sinoložka a nyní pracovnice Centra pro kybernetickou politiku Australského institutu strategické politiky. "Huawei tím jde do rizika, že soud či jiný státní úřad potvrdí varování úřadu pro kybernetickou bezpečnost. To je to poslední, co čínská firma potřebuje."

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.