Opravdová reforma důchodového systému je zatím v nedohlednu. Rodí se ale plán, jak Čechy více motivovat k tomu, aby si více a dlouhodoběji dobrovolně vytvářeli rezervy na stáří. "V zásadě by se mělo jednat o rozšíření již stávajících daňových úlev pro penzijní fondy a životní pojištění i na další finanční produkty," říká Šárka Šmolíková z tiskového oddělení ministerstva financí. "Měl by tedy existovat roční limit na daňový odpočet investované částky."

Češi by si tak mohli výhodněji ukládat a investovat peníze na penzi například i prostřednictvím spořicích vkladů, podílových fondů či přímých investic do cenných papírů. Vyloučeno není ani osvobození od daně u získaných dividend či výnosů z dluhopisů.

Na detailech daňových zvýhodnění ministerstvo financí teprve pracuje. Například se řeší sjednocení limitu pro daňový odpočet. U doplňkového penzijního spoření lze v současnosti odečíst od základu daně nejvýš 24 tisíc korun ročně. Stejně tomu je u životního pojištění. Zatím ale není jasné, jakou částku by bylo možné si odečíst ze základu daně v případě, že budou zavedeny nové možnosti výhodnějšího spoření na penzi.

A co už zřejmé je? Třeba u investic do podílových fondů se nepočítá se státními příspěvky. Lidem by ale podobně, jako je tomu nyní u penzijního spoření, mohl přispívat zaměstnavatel.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.