Stát, kraje i obce těžily v posledních dvou letech z toho, že se české ekonomice dařilo nad očekávání dobře. Vyšší výběr daní proti původnímu plánu se příznivě odrážel na jejich rozpočtech, ve kterých rázem zbývaly peníze i na výdaje, jež by se jinak nemohly uskutečnit, nebo by vedly k nezdravému nárůstu zadlužení.

Nyní se ale karta obrací. Ministerstvo financí ve své nové makroekonomické predikci z konce ledna zhoršilo odhad růstu české ekonomiky pro rok 2019 na 2,5 procenta z listopadových 2,9 procenta. Důvodem je především zhoršování ekonomické situace v zahraničí. I když se nejedná o hospodářský pokles, jak chybně uváděla některá česká média, a růst o 2,5 procenta je stále z dlouhodobého pohledu solidní, pro veřejné rozpočty to představuje problém. Jejich příjmy totiž budou nižší, než se v době jejich sestavování čekalo. Stát přitom už tak počítá s deficitem 40 miliard korun.

Ani růst českého hrubého domácího produktu o 2,5 procenta se však nakonec nemusí naplnit. S novými čísly přišli na konci ledna také Němci. Zhoršili odhad letošního růstu ekonomiky ještě výrazněji než české ministerstvo financí.

Zatímco loni na podzim počítali se zvýšením HDP v roce 2019 o 1,8 procenta, nyní očekávají, že jejich hospodářství letos přidá jen jedno procento. Největší obchodní partner Česka ve svém novém výhledu zohlednil především zpomalování růstu světové ekonomiky a rizika spojená s odchodem Velké Británie z Evropské unie.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • V placené části se dočtete:
  • Jak se k předpokládanému vývoji má postavit česká vláda, ale i kraje a obce?
  • Co lze při současných trendech očekávat ve 30. letech tohoto století?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.