Aspoň jedna věc se hejtmanům musí přiznat. Nevzdávají se. Poté co je za snahu omezit přístup na střední školy pomocí tzv. cut-off skóre, tedy nepodkročitelného minima u přijímacích zkoušek, zkritizovali nejen odborníci a profesní skupiny, ale také ministerstvo školství, nevzdali se a nezahodili flintu do žita. Ani v nejmenším − oprášili nápad na srovnávací zkoušky v páté a deváté třídě, které by prý mohly nahradit přijímací zkoušky na střední školy.

Jen pro připomenutí. Plošné testování dětí v páté a deváté třídě zahájila v roce 2012 Česká školní inspekce, ale po dvou letech zkušebního provozu od toho ustoupila. Důvody, které k zastavení vedly, platí i dnes.

Zaprvé: testování z matematiky, češtiny a přírodních věd (tedy zhruba to, co by od testů požadovali hejtmani i dnes), neprokázalo schopnosti žáka studovat a udělat maturitu, ale pouze to, jak moc je schopný se naučit školní látku. Lepší výsledky tak měly automaticky děti z "podnětného prostředí", tedy z rodin, které se jim věnují či jsou schopné jim zajistit mimo jiné i doučování. Každopádně test neukázal, kdo je skutečně chytrý a nadaný, ale to, kdo se umí učit.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru