V neděli se pravděpodobně uskuteční sněm hnutí ANO. Pokud se vám zdá, že slovo "pravděpodobně" je v předcházející větě nadbytečné, nemáte zcela pravdu. Sněm se měl původně konat v sobotu, jenže pak si Andrej Babiš vzpomněl, že vlastně chce spíš do Mnichova na bezpečnostní konferenci. Takže uvidíme, jestli mu do toho ještě něco nevleze.

Historka není samoúčelná − dá se na ní báječně demonstrovat, že ANO stále není úplně normální politická formace. Stále platí věta Andreje Babiše "strana, to jsem já", kterou pronesl v rozhovoru pro FT před třemi lety. Je jediným kandidátem na předsedu a otázkou je vlastně jen to, kolik delegátů bude mít za úkol pro něj nehlasovat, aby se neopakovala situace z roku 2015, kdy získal 100 procent hlasů, což nelibě nesl. Posledně mu nedalo hlas 11 delegátů z 206, což vypadalo už lépe. Podobná dramaturgie bude zřejmě zvolena i letos.

Mezi jistoty sněmu ANO patří i rutinní znovuzvolení Jaroslava Faltýnka prvním místopředsedou, jakož i absence politické diskuse obvyklé na sjezdech politických formací. O čem také debatovat, když se nedávno na ideové konferenci Andrej Babiš usnesl, že hnutí není "ani napravo, ani nalevo", že ano. Vystoupení hostů z jiných stran také nebudou − ANO nikoho nepozvalo. Proč taky, když Babiš tvrdí, že "je tady pro všechny", z čehož plyne, že ostatní partaje jsou podle něj zbytečné… Zkrátka bude to v neděli spíš politický teambuilding než partajní sněm.

Zajímavé bude snad jen to, jak se vyvinou volby místopředsedů. Tahanice, například kolem bývalého kandidáta na pražského primátora Petra Stuchlíka, ukazují, že pod fasádou jednotnosti se už v ANO odehrávají mocenské souboje běžné v tradičních stranách.

Výchozí tezi tedy nutno poopravit. ANO přece jen už v něčem normální politickou stranou je: na nižších patrech si místní souručenství budují pozice, aby mohla obsazovat místečka, ze kterých se dá dobře žít. Ovšem v tom smyslu, že by se zezdola tvořil obsah politiky a bylo by představitelné, že formaci povede někdo jiný než zakladatel, ještě ANO normální stranou opravdu není.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru