Zajímavá situace při výběru notebooků nastává ještě před tím, než začne řeč o parametrech. První zásadní volbou je výběr operačního systému. V Česku to skoro volba není. Přesně 96 procent PC připojených v lednu k internetu bylo podle analýzy společnosti Gemius vybavených operačním systémem Windows. Na MacOS od Applu připadá 2,35 procenta a na GNU/Linux (včetně ChromeOS) připadá 1,39 procenta trhu. MacOS dává trochu smysl pro střih videa, trochu pro majitele iPhonů, ale celkově je to marginální záležitost.

Totéž dvojnásobně platí pro ChromeOS, který má v USA mnohem silnější pozici a ze škol téměř vyhnal iPady, ale v Česku jej Google nijak netlačí. ChromeOS je přitom ideální pro děti, protože je v principu bezpečnější díky pravidelným aktualizacím, linuxovému jádru a nemožnosti spouštět běžné aplikace pro Windows. No a stejně jako u Applu i v případě ChromeOS je výběr dost omezený, s Windows jsou v nabídce doslova tisíce různých modelů a konfigurací notebooků.

Šrot, který ještě pracuje. Jak fungují staré počítače po pěti nebo deseti letech

1) Paměť

Názory odborníků se liší, ale když výběr nového počítače omezíte kapacitou operační paměti, vyřeší se sama o sobě spousta potenciálních problémů. Už při výběru počítačů s 8 GB operační paměti zmizí úplný odpad, který je zastaralý už v okamžiku prodeje. Šestnáct giga je pak zárukou pěkné výbavy i v ostatních ohledech. No a osm gigabajtů RAM je absolutní základ, který náročnějším uživatelům nebude stačit už nyní. Jasné doporučení je tady další dostupná hodnota - 16 GB. Po pěti letech je na čase laťku zvednout, protože programátoři se zrovna dvakrát nesnaží o optimalizaci. Ve srovnání s dobou, kdy pár kilobajtů kódu dokázalo dostat člověka na Měsíc, nyní potřebuje navigace desítky megabajtů na cestu z Prahy do Brna.

I z hodnocení starších počítačů je znát, že lépe na tom jsou ty, které mají dostatek operační paměti. Hlavně při prohlížení webu to je znát. Pokud si ovšem vystačíte s jedním aktivním oknem/záložkou prohlížeče, tak vám 8 GB stačit bude asi i dalších pár let.

Více paměti ocení i hráči, zvláště pokud kromě samotného hraní používají externí komunikační aplikace nebo svoje hraní vysílají na Twitchi nebo YouTube či Mixeru. Hry samy o sobě více než 8 GB operační paměti nevyžadují, ale díky dostatku RAM je hraní plynulejší a na práci s grafikou a videem může být i 16 GB RAM málo.

Jako přijatelný kompromis se ještě jeví 8 GB RAM a 16 nebo 32 GB paměti Intel Optane, která je rychlostí někde mezi RAM a SSD úložišti. Samozřejmě že s omezeným rozpočtem je nutné udělat kompromisů více a počítač s 16 GB RAM si nemůže dovolit každý. Nicméně počítač s 16 GB RAM se dá koupit už za 20 tisíc korun od Lenova a HP, jen nemají nejnovější generaci procesorů, popřípadě mají místo Intelu Ryzen od AMD, ale to není tak velký ústupek. Naopak, proti poslednímu podobnému průvodci se za 20 tisíc korun dá pořídit citelně lepší stroj.

Můžete zvolit i jinou metodu – zdvojnásobte paměť, jakou má váš telefon – notebook musí mít více paměti, protože toho dělá víc. A když mají nejlepší telefony současnosti i 8 GB RAM, proč by notebook neměl mít 16?

2) Klávesnici používáte denně

Druhý parametr výběru počítače je zásadní pro notebooky. U desktopu se samozřejmě dá klávesnice měnit podle libosti a slušnou mechanickou klávesnici je možné koupit už pod tisíc korun, u notebooku ale klávesnici vyměnit nelze. Klávesnice je bohužel věc subjektivní. Odborníci mohou hovořit o optimálním zdvihu a odporu kláves i o průběhu stisku, ale některým lidem vyhovují mělké klávesnice, jiní vzpomínají se slzou v oku na notebookové klávesnice, které silou potřebnou ke stisku tlačítek připomínaly psací stroje Consul.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč je důležitý výběr klávesnice?
  • Jaké parametry výrobci často uvádějí u výdrže baterií?
  • Jaké jsou výhody a nevýhody u nákupů v bazaru?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se