Centrální banka se znovu chystá významně ovlivnit trh s hypotékami. Zatímco loni ztížila jejich dostupnost, když mimo jiné zpřísnila požadavky na příjem žadatelů o úvěr, její další krok by měl naopak lidem peníze ušetřit. ČNB hodlá bankám nařídit, jaké náklady si smějí účtovat, pokud člověk doplatí hypotéku předčasně mimo období takzvané fixace − tedy v průběhu doby, po niž má pevně stanovenou úrokovou sazbu. Novinka má začít fungovat ještě letos.

Rozdíl bude velmi citelný. Zatímco nyní takové předčasné splacení hypotéky lidi stojí tisíce až desetitisíce korun, nově by to mohly být třeba i jen stokoruny.

A může se to týkat každého, kdo má hypotéku. Předčasné splacení se využívá i při refinancování, tedy změně banky v průběhu splácení úvěru. Češi nyní na hypotékách dluží přes 900 miliard korun, podle údajů ministerstva pro místní rozvoj dohromady mají více než 650 tisíc hypotečních úvěrů.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Dále se dočtete podrobnosti, co všechno si banky budou moci za předčasné splacení hypotéky účtovat a co nikoliv. A také co ČNB ke změně mantinelů přimělo a jak na chystanou novinku mohou banky zareagovat.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru