S developerskou výstavbou i privatizací bytového fondu postupně narůstá počet společenství vlastníků jednotek (SVJ). V Česku jich je už více než 65 tisíc. Správa domu zároveň obnáší čím dál víc povinností i odpovědnosti, a obyvatelé proto svěřují správu specialistům. Stále méně lidí stojí také o funkce ve výboru. Může za to i přebujelá administrativa, zákonodárci z neznalosti život SVJ komplikují.

"Vloni jsme obdrželi neuvěřitelných osmdesát poptávek na správu bytových domů, standardně jich přitom míváme deset až patnáct ročně," říká Martin Kroh, předseda SBD Praha. Toto družstvo spravuje na 300 bytových domů téměř s 20 tisíci byty Praze. Zdaleka nejde jen o klienty z řad družstev.

Zmíněných 80 poptávek podle Kroha představuje řádově 5000 bytů v nově postavených developerských projektech, v SVJ vzniklých z privatizace a malých bytových družstvech, která jsou nespokojená se svými dosavadními správci.

10 tisíc

až tolik společenství vlastníků jednotek může mít problém zvolit předsedu a členy výboru, odhaduje Svaz českých a moravských bytových družstev.

65 tisíc

společenství vlastníků jednotek funguje v současné době v Česku. Jejich počet roste v souvislosti s privatizací a výstavbou nových bytových domů.

Zodpovědná a nevděčná práce

Výbor musí řešit opravy a údržbu domu, problémy s dodavateli i neplatiči. Se vším je spojeno množství administrativy. K růstu zájmu o správu domu profesionály přispěly i novinky v bytovém právu a právu bytového spoluvlastnictví. Nový občanský zákoník klade na členy výboru vyšší nároky − ze zákona mají povinnost jednat s péčí řádného hospodáře, což s sebou nese majetkovou odpovědnost členů výboru za škodu způsobenou při výkonu jejich funkce.

Od loňska přibylo společenstvím vlastníků, ale i bytovým družstvům další "papírování" v souvislosti s GDPR − nařízením o ochraně osobních údajů. "To všechno nemůžete chtít po lidech, kteří mají své civilní zaměstnání a vedle toho se po večerech jen tak chtějí starat o bytový dům," podotýká Kroh.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru