Přes čtyřicet let vyrábějí v turnovské firmě Crytur umělé krystaly. Žlutě zbarvené granáty pak putují hlavně do elektronových mikroskopů po celém světě, kde slouží coby detektory elektronového záření. Asi před deseti lety se ale v severočeské firmě zrodil nápad využít takzvané monokrystalické granáty jinak − ve světelných zdrojích. Například v LED diodách, světlometech nebo projektorech.

Po čtyřletém výzkumu a vývoji spolu s vědci z Akademie věd a firmou Varroc Lighting System mají autoři v ruce český patent k nové technologii. Ta dokáže zvýšit odolnost a výkon světel na bázi laserových a LED diod. Tvůrci také podali evropskou, americkou a japonskou patentovou přihlášku. "Využití této technologie má smysl u světelných zdrojů nejvyšších výkonů. Tedy tam, kde stávající řešení přestávají fungovat. Jsou to supervýkonné LED diody, průmyslové osvětlení, projektory, výkonné světlomety ve vojenství a bezpečnosti. Testujeme také využití v automobilovém průmyslu," říká Jan Kubát, který se ve firmě Crytur stará o vývoj.

Autoři vynálezu vstupují do vysoce konkurenčního prostředí − najít odolnější materiály pro výrobu světel se snaží vývojáři z firem po celém světě. V dnešních LED diodách se pro vyzařování světla využívá prášek zvaný luminofor, který pokrývá diodu a zpevňuje se zpravidla silikonem. Jenomže tento materiál se při silném záření přehřívá a opotřebovává. Začínají tak vznikat alternativy − používá se například keramika.

Češi vsadili na monokrystalický granát, který vydrží extrémně vysoké teploty. Připravuje se totiž v pecích, kde se vstupní materiály roztaví při teplotě blízké dvěma tisícům stupňů Celsia. Oproti dnes využívaným materiálům, složeným z mnoha zrnek, je krystal z Turnova průhledný i průsvitný. Češi jsou nyní jediní na světě, kdo jej vyvinul tak, aby se dal využít při výrobě světelných zdrojů o požadované barevné teplotě.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.