Téměř čtvrt století trvalo, než poslanci "oživili" zákon, jenž umožňuje pokutovat ty z nich, kteří se řádně neomluví z jednání sněmovny. Při častějších absencích odteď mohou přijít až o celý plat.

Tato možnost sice byla uzákoněna už v roce 1995, jenže od té doby žádná skupina poslanců nerozhodla, kdo bude tyto omluvy kontrolovat. Až včera většina sněmovny odhlasovala, že to bude organizační výbor. Změnu iniciovali piráti, organizační výbor doporučila ODS. Pro návrh zvedlo ruku 136 ze 170 poslanců, několik se jich zdrželo − nejvíce bylo zástupců ANO a ODS.

Snadné schválení zarazilo předsedu sněmovny za ANO Radka Vondráčka. "Jsem rád a zároveň mírně překvapený, že to tak hladce prochází, zejména když se to nedařilo řadu let," prohlásil.

Zároveň ale poukázal na problém, který může udělat ze zákona jen bezcenný papír. Řada poslanců v zákulisí upozorňovala, že stačí, aby nahlásili omluvu, a už nebude hrozit žádný postih. Bez ohledu na to, co budou dělat mimo sněmovnu.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.