Andreji Babišovi (ANO) ­trvalo několik let, než v rámci Evropské unie dokázal prosadit, aby Česko mohlo změnit způsob výběru daně z přidané hodnoty. Nakonec dosáhl toho, že vláda může zavést reverse charge, tedy přenesení daňové povinnosti při výběru DPH. Do budoucna by ji měl místo prodávajícího platit kupující. Premiér tvrdí, že jde o zásadní nástroj v boji s daňovými úniky.

Výběr DPH se na společném evropském trhu řídí společnými pravidly. Proto, aby Česko mohlo mechanismus zavést, tedy potřebovalo získat souhlas Evropské komise i všech ostatních států EU. Pokud by jednomyslný souhlas členských zemí nebyl nutný, Babiš by svou prioritu prosadil mnohem jednodušeji.

Evropská komise nedávno navrhla jednomyslné hlasování o daních zrušit. Žádný stát by tedy už neměl mít právo nějaký návrh zablokovat, napříště by na jeho schválení stačila kvalifikovaná většina hlasů.

Česko ale patří mezi státy, které to na úterním jednání ministrů financí v Bruselu odmítly. "Dokud já budu ve vládě, nikdy nebudeme souhlasit se změnou na většinové hlasování v rámci daní," prohlásil už na začátku února Babiš. Potvrdil tak tradiční český postoj − právo na veto v oblasti daní zatím hájily všechny české vlády.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.