Vláda se rozhodla řešit nízké důchody žen a zřídila k tomu komisi pro spravedlivé důchody. Fakt je ten, že ženy v Česku dostávají přibližně o sedmnáct procent nižší důchody než muži. To je sice v mezinárodním srovnání poměrně malý rozdíl, jenže kvůli celkovému nízkému náhradovému poměru vůči průměrné mzdě to posílá řadu důchodkyň do pasti chudoby. Než však začneme vymýšlet nápravu tohoto stavu, bylo by dobré se zamyslet nad jeho příčinou.

Náš důchodový systém je velmi solidární, jinými slovy přesunuje zdroje od lidí, kteří vydělávají hodně, k těm, kteří vydělávají málo. Solidarita našeho důchodového systému je v Evropě na špičce. Proto je vlastně velmi překvapivé, že ženy mají i tak o tolik nižší důchody než muži. Proč tomu tak je?

Odpověď hledejme v roli žen v české společnosti. Ta jim přisuzuje roli pečovatelek o děti a nejstarší členy rodiny. To nezměnil ani komunistický režim, který sice dal matkám práci, ale zároveň zachoval roli pečovatelek. To se projevilo v jejich kariéře i po převratu v roce 1989 a promítá se to i v současných genderových rozdílech v důchodech. Nic na tom nezměnily ani jesle, do kterých ovšem těsně před pádem komunismu chodilo pouze asi 12 procent dětí mladších tří let.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru