Rozsáhlé sankce, které Spojené státy loni uvalily na lidi blízké ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi, mohou mít i první českou oběť. Na sankční seznam, který je odplatou za údajné vměšování ruských tajných služeb do amerických prezidentských voleb, se dostal i majitel tuzemské společnosti Safina a ruský oligarcha Viktor Vekselberg. Společnosti, která zpracovává vzácné kovy, nyní v krajním případě hrozí i krach.

Firma z Vestce u Prahy, která zaměstnává téměř dvě stovky lidí, má od loňského jara velký problém s přijímáním plateb od zákazníků. Kvůli sankcím jí postupně zrušilo účet několik tuzemských bank − ČSOB, Komerční banka, a dokonce i česká divize ruské Sberbank.

Aby Safině peníze chodily, využívá účet účelově vytvořené firmy, která s ní navenek nemá nic společného.

Podle informací HN od zdrojů obeznámených se situací se vedení firmy v čele s generálním ředitelem Vadimem Kartavtsevem obrátilo letos v lednu na svého ruského majitele s žádostí o pomoc s tím, že situace je kritická. Po Vekselbergovi a jeho skupině Renova, která Safinu koupila na konci roku 2014 od podnikatele Tomáše Plachého, ale zatím problémy české dcery příliš neřeší.

Naopak v několika švýcarských podnicích Vekselberg svůj podíl snížil, aby firmy z dopadu sankcí vyvázal. Pomohl tak třeba výrobci průmyslových pump Sulzer, inženýrské společnosti OC Oerlikon nebo ocelářské firmě Schmolz + Bickenbach.

Vyjednávání se svým ruským vlastníkem nechtějí zástupci Safiny komentovat. Tvrdí jen, že majitel do firmy investuje a že Safina měla loni i předloni provozní zisk před odpisy 89 milionů, respektive 47 milionů korun, a i dnes má dostatek zakázek.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Dále se dočtete, která banka Safině jako jediná poskytuje služby a jak vedení firmy našlo provizorní cestu k platbám od zahraničních zákazníků. Zároveň i o arbitráži, kterou Safina vede proti bývalému vlastníkovi.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.