Za skleněnými dveřmi v pražském paneláku na Jižním Městě vidíte nejprve jen prázdný pult, jakmile ale vejdete dovnitř, rozhrne se závěs za ním a od šicího stroje vstane krejčová Zuzana Šemlová. "Dobrý den, tak co mi nesete?" ptá se hned. Už čtyři roky tu lidem opravuje rozbité zipy u bund, zkracuje kalhoty či zabírá záclony.

Když svůj podnik otevírala, o vedení krejčovství nevěděla vůbec nic. Pracovala předtím 18 let ve svatebním salonu. Rok a půl jí trvalo, než nová firma začala vydělávat. "Manžel je zaměstnaný, svolil, že mě první rok podrží. Jinak bych si to nemohla dovolit," vysvětluje.

Založit živnost je jednoduché, horší už to bylo s účetnictvím a nastavením toho, kolik peněz a kam začít odvádět. Místo aby jí stát podal pomocnou ruku, na úřadě ji čekaly dvě nepříjemné úřednice. "Vůbec jsem nevěděla, jak mám formuláře k placení sociálního pojištění vyplnit, paní za přepážkou na mě ječely a nechtěly mi poradit. Poslaly mě do jiného patra, kde visel vzor," popisuje. Říká, že sociální pojištění pro malé živnostníky stát nastavil špatně.

Zuzana Šemlová (44)

Vystudovala oděvní průmyslovku a původně pracovala ve svatebním salonu na pražských Vinohradech. Po 18 letech jí práce přestala připadat smysluplná a rozhodla se dělat něco jiného. Zariskovala a otevřela si vlastní krejčovství. Zvolila sídliště na Jižním Městě, kde se narodila. Navíc ji přesvědčovaly kamarádky, že jim tam podobné služby chybí. Manžel, se kterým bydlí v nedaleké Uhříněvsi, ji první rok a půl finančně podporoval, až pak začala vydělávat.

Stejně jako mnoho dalších drobných podnikatelů platí i Šemlová na sociální pojištění jen minimální zálohy, 2189 korun měsíčně. Vyšší částku si nemůže dovolit. V budoucnu tak bude mít nárok jen na nízký důchod. Naštvalo ji, když v únoru 2016 rozeslala tehdejší ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) živnostníkům dopis, v němž je vyzvala, aby si odvody zvýšili, ideálně na čtyřnásobek minima.

"Vždyť bych pak vydělávala jen na to pojištění! Navíc, průměrný důchod je teď 11 tisíc. Mně vypočítali, že si mám platit 12 tisíc měsíčně, abych pak těch 11 dostala. Když si peníze někde uložím, vyplatí se mi to mnohem víc než je posílat státu," zlobí se Šemlová.

Příliš drahé pojištění

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.