Ministr zahraničí USA Mike Pompeo je na cestě po třech státech Visegrádu − Maďarsku, Slovensku a Polsku − a český ministr zahraničí Tomáš Petříček bude mít naopak příští týden přijetí u Pompea ve Washingtonu. Mnozí komentátoři v USA nebo i washingtonský think-tank Atlantic Council to interpretují tak, že po letech, kdy Bílý dům prezidenta Donalda Trumpa střední Evropu zanedbával, je Pompeova cesta důkazem obnoveného amerického zájmu o tento region.

Jak napsal Atlantic Council, Pompeova cesta do střední Evropy chce tamní spojence "vyvést z izolace", jak by mohl znít překlad anglické věty "bring allies in from the cold". K této interpretaci, kdy se zdůrazňuje, že především pro Maďarsko a tamního premiéra Viktora Orbána, ale do určité míry i pro Polsko jde o potvrzení partnerství ve chvíli, kdy americká diplomacie zároveň Budapešť i Varšavu kritizuje za rozvolňování principů liberální demokracie, je ale potřeba doplnit několik "detailů".

Možná je lepší, když o vás Trump nemluví

Vzhledem k preferované agendě, kterou Trump chce s Evropu řešit, je naprosto logické, že v prvé řadě jedná s Německem, pak s Francií a s dalšími západoevropskými zeměmi a že střední Evropa naopak zůstávala tak trochu na okraji. Hodlá-li Trump narovnat deficit ve vzájemném obchodě s EU, nemůže začít jinde než v Berlíně. A tlačí-li evropské spojence v NATO k tomu, aby dávali více peněz na svoji obranu, je Německo opět první na ráně. Určitě spíše než Polsko, které si závazky plní. Ale i Česko, Maďarsko a Slovensko jsou na tom ve své snaze dostat se ve výdajích na dvě procenta HDP lépe než Berlín, který už řekl, že přes 1,4 procenta se z vnitropolitických důvodů prostě nedostane.

Německo Trump kritizuje, kudy chodí. Francie na tom poslední dobou není, například kvůli snaze obcházet americké sankce vůči Íránu, o mnoho lépe, a britské premiérce Trump několikrát vzkázal, že když nebude její brexit dostatečně razantní a ostrý, tak má Británie zapomenout na budoucí samostatnou obchodní dohodu s USA. Nabízí se otázka, zda pro spojence nakonec není lepší, když nejsou předmětem Trumpova zájmu. Mohli by totiž být i terčem jeho kritické pozornosti.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru