Mizerné podmínky zahraničních zaměstnanců v provozech podléhajících Agrofertu, o nichž nedávno informoval server německé stanice Deutsche Welle, mohou být podle ministryně práce Jany Maláčové jedním z podnětů, proč se ve větší míře zaměřit na podmínky cizinců v českých firmách. Asi nepřekvapí, že jedním z průběžných zjištění je, že se porovnání dělá extrémně obtížně, protože ten dělá to a ten zas tohle… Ostatně na stejný problém naráží dlouhodobě Úřad práce nejen u cizinců, ale také u žen, které mají podle statistik nižší průměrnou mzdu, nicméně kontroly na skutečné rozdíly, které by byly pokutovatelné, narazí jen málokdy. I proto se zdá, že počet porušení zákona loni meziročně klesl a že počet odpovědných firem ve vztahu k zaměstnancům všech pohlaví a národností roste.

Minimálně co se týká cizinců, je to v přímém rozporu se zjištěními cizinecké policie. Podle ní naopak přibývá nejen počet případů nelegálního zaměstnávání cizinců, ale roste i množství těch, kteří v Česku pracují na falešné doklady. A podle statistiků minimálně ti, kteří se věnují dobře srovnatelné manuální práci, tedy Ukrajinci, Moldavané či Vietnamci, vydělávají méně než Češi.

Těmto zjištěním se těžko odporuje. 

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru