Bývalý hokejový brankář Milan Hnilička před devíti lety vyměnil hokejové stadiony za kancelář. Přes hokejový svaz se jako nestraník za hnutí ANO dostal až do sněmovny. "Nikdy jsem nepočítal, že v tomto křesle budu sedět, tohle by mě nikdy nenapadlo," říká ve své poslanecké kanceláři. Přesto je velmi pravděpodobné, že právě on bude mít brzy hlavní slovo v tom, jakým způsobem budou do sportu rozdělovány miliardy korun.

Hnilička spolu s dalšími poslanci vypracoval novelu zákona o podpoře sportu, která nyní ve sněmovně čeká na definitivní schválení. Materiál má financování sportu svěřit nové sportovní agentuře, Hnilička by se měl stát jejím předsedou.

Dnes dotace sportovním svazům a klubům rozděluje ministerstvo školství. Systém je však spojován s kauzami ovlivňování státních úředníků. Policie například stále vyšetřuje bývalého šéfa Fotbalové asociace ČR Miroslava Peltu či předsedu České unie sportu (ČUS) Miroslava Janstu. Podezírá je z toho, že se před dvěma lety snažili pro své organizace získat více peněz.

Poslanec Hnilička si od změny v systému slibuje hlavně větší přehlednost. Sportovní kluby a tělovýchovné jednoty vyplňují od loňského léta do nového elektronického rejstříku, kolik mají členů, trenérů a sportovišť.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.