Cena zlata se v lednu vrátila nad 1300 dolarů za unci. Nad touto úrovní byla v posledních letech vícekrát, ale tentokrát může být situace poněkud jiná. Výrazně roste objem zlata ve fondech známých jako ETF, které kopírují vývoj burzovních indexů. V nich se přiblížil maximu z roku 2012. Pomocí ETF fondů mohou investoři se zlatem obchodovat podobně jako s akciemi. To platí hlavně v USA a Evropě. V Asii dominuje fyzická držba zlata.

Mezi kupce zlata se vrací i typický investor, který jej vyhledává jako zajištění při rostoucích rizicích u jiných investic. V posledních měsících jsou k tomu dobré důvody. Zastavil se mnohaletý růst amerických akcio­vých trhů. Trend byl nahrazen kolísavostí, jelikož jsou akcie zatěžovány obchodním sporem mezi USA a Čínou i obavami z možného konce konjunktury. To zvýšilo poptávku po zlatě. Čerstvě se ale přidal i další faktor. Americká centrální banka Fed již nechce pravidelně zvyšovat úrokové sazby, ale bude tak činit pouze příležitostně podle vývoje ekonomiky. Čím nižší sazby jsou, tím menší výnos mají dluhopisy a roste atraktivita zlata jako alternativy.

Pokud se neobjeví zásadní pozitivní zprávy k obchodním vztahům a světové ekonomice, zdá se, že poptávka po zlatě coby zajištění může pokračovat v růstu.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru