Zástupci zemí Evropské unie se při pátečním nočním jednání shodli na kompromisním znění směrnice o autorských právech. Schůzce předcházely vypjaté spory mezi členskými státy a další spory dohoda ještě vyvolá.

Rozdílný je hlavně pohled na novou povinnost vyhledávačů a úložišť zavést automatické filtry na rozpoznávání nelegálního obsahu a ručit za jeho smazání. Proti tomu se ohrazují zejména menší společnosti. Náklady na pořízení analytických nástrojů pro ně prý budou likvidační a přinesou konkurenční výhodu technologickým gigantům.

Výjimky pro menší firmy prosazovalo Německo, k němuž se přidaly Itálie či Polsko. Proti se stavěla Francie. Podle informací HN výsledný kompromis umožňuje získání výjimky on-line vyhledávačům a úložištím, které jsou veřejně dostupné méně než tři roky, mají roční obrat nižší než 10 milionů eur (257 milionů korun) a méně než pět milionů unikátních návštěvníků měsíčně. Kompromisní znění podpořilo i Česko.

Nová pravidla vítají vedle umělců a majitelů copyrightu i mediální domy. Chtějí, aby jim vyhledávače platily za zobrazování článků.

Největší světový vyhledávač Google vede proti přijetí nových pravidel silnou kampaň. On a další odpůrci tvrdí, že dojde k omezení svobody internetu, protože se uživatelé budou moci dostat jen k omezenému množství zpravodajských článků či jiného obsahu. Pirátská europoslankyně Julia Redaová kompromis kritizuje, protože se podle ní většina internetových služeb do kritérií nevejde. "Dokonce ani národní stránky, jako je Seznam v Česku nebo Wykop v Polsku, je nesplní, jsou buď příliš populární, nebo moc staré," uvedla Redaová.

Státy se na výsledném znění chystaných pravidel musí shodnout ještě s Evropským parlamentem. Už teď je jasné, že shodu budou hledat obtížně. Hlavní vyjednávač parlamentu Axel Voss (Evropská lidová strana) se přiklání k přijetí nejtvrdší možné verze a na výjimky se dívá skepticky.