Otázka, zda má Estonsko, země proslulá svojí elektronickou státní správou, obavy z Huaweie a dalších čínských firem, se bývalému premiérovi a nyní místopředsedovi tamního parlamentu Taavimu Roivasovi zdá téměř nesmyslná. "Ne," byla jednoznačná odpověď na to, zda estonská kritická infrastruktura využívá prvky některé čínské společnosti. "Tohle téma v Estonsku naštěstí vůbec neřešíme."

Estonci budovali svůj elektronický stát postupně a v roce 2007 čelili jako první země na světě kybernetickému útoku. "Když jsme rozhodovali o e-governmentu, vždy jsme měli na vědomí, že to zahrnuje rizika, potenciální útoky, možnou špionáž. Takže jsme to už na začátku udělali co nejvíc bezpečné," řekl Roivas v rozhovoru pro HN na konferenci Digitální Česko v Praze. Čínské firmy do budování kritické infrastruktury nepustili.

Estonsko, kde občané dělají všechno, co potřebují od státní administrativy, elektronicky, je příkladem toho, jak přemýšlet dopředu a zajišťovat si bezpečnost ve virtuálním prostoru. Země nyní buduje v zahraničí digitální velvyslanectví, tedy servery, na nichž bude skladovat data z kritické infrastruktury.

"Naším plánem je mít zálohováno deset nejkritičtějších systémů našeho státu na různých místech ve světě. První takové velvyslanectví budujeme v Lucembursku, ale plánujeme další na mnohem vzdálenějších místech," vysvětluje Roivas, který byl premiérem země v letech 2014 až 2016, tedy v čase, kdy se po útoku na Ukrajinu začalo otevřené ruské agrese obávat i Pobaltí.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.