Pokud premiér Andrej Babiš stane před soudem kvůli obžalobě z účasti na dotačním podvodu při stavbě Farmy Čapí hnízdo, bude mít proti sobě jeden pádný důkaz − interní dokumenty banky HSBC, která stavbu areálu úvěrovala. Banka v nich zhruba před deseti lety označila Čapí hnízdo za součást skupiny Agrofert a Babiše jako jejího výlučného vlastníka. Farma přitom kvůli žádosti o dotaci z EU vystupovala jako nezávislý malý podnik.

O tom, že dokumenty HSBC hrají klíčovou roli v Babišově obvinění, svědčí loňská usnesení vyšetřovatelů i státního zastupitelství, z nichž citoval iRozhlas.cz. Stejný závěr potvrdil HN zdroj blízký vyšetřování. Právě lidé z HSBC, kteří vyřizovali úvěry pro Čapí hnízdo, měli v uplynulých týdnech vypovídat na policii.

Mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala nechce k údajným výslechům bankéřů cokoliv sdělovat. "Z naší strany to nemůžeme potvrdit," uvedl a současně dodal, že vyšetřování musí skončit do 30. dubna.

Skupina Šuman na scéně

Přinejmenším část písemných důkazů z banky už dříve unikla na veřejnost. Kopie údajných dokumentů HSBC k Čapímu hnízdu zveřejnil v říjnu 2017 na sociální síti Twitter anonymní účet Skupina Šuman. Ze srovnání jejich obsahu a závěrů vyšetřovatelů vyplývá, že policie operuje s týmiž dokumenty.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.