Čínský hospodářský růst v loňském roce zpomalil na 6,6 procenta. Způsobila to především obchodní válka se Spojenými státy, která zemi zasáhla během její snahy o transformaci z exportně řízeného státu na spotřebitelskou ekonomiku. Podle bývalého hlavního ekonoma investičně bankovní společnosti Goldman Sachs Jima O'Neilla je momentálně oživení role běžného čínského spotřebitele tím nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím světovou ekonomiku. O'Neill, který nyní stojí v čele britského Královského institutu pro mezinárodní záležitosti, známého také jako Chatham House, to uvedl pro televizi CNBC. Dodal, že čínský hospodářský propad není ničím překvapivým.

O'Neill míní, že dalším důvodem čínské stagnace jsou demografické změny u tamního obyvatelstva, s tím, že tento vývoj byl Pekingem předem naplánovaný. Loňský hospodářský růst říše středu je nejnižším za posledních 30 let, důvod k obavám ovšem vidí šéf think-tanku Chatham House právě v poklesu role spotřebitele v této zemi, který přestává jednoduše spotřebovávat.

Bez O'Neillova povšimnutí nezůstala ani nedávná vyjádření předsedy Evropské rady Donalda Tuska o takzvaném divokém brexitu. Bývalý polský premiér prohlásil, že je v pekle speciální místo pro ty, kdo prosazovali brexit bez byť jen náznaku plánu, jak jej bezpečně zařídit. O'Neill reagoval tím, že tento způsob vyjadřování je poněkud odlišný od běžné, diplomatické rétoriky představitelů Evropské unie, přesto se neobjevil zničehonic.

Zastánci brexitu totiž vůbec nepomysleli na irskou hraniční otázku. On sám předpokládá, že existuje 20procentní pravděpodobnost, že Velká Británie opustí Evropskou unii bez dohody. Premiérka Theresa Mayová se však v Bruselu snaží využít všech dostupných prostředků, aby neproběhla krajní varianta brexitu. Tato nejhorší možná alternativa může vést k velmi nežádoucím ekonomickým dopadům, hovoří se zejména o výrazném narušení volného pohybu zboží, zdržení pohybu kamionové dopravy na hranicích a nejistém osudu občanů EU ve Spojeném království.

Na závěr O'Neill uvedl, že se podle něj snaží Mayová hrát jakousi hru ve stylu Machiavelliho, kdy se pokouší rozeštvat tvrdé jádro zastánců brexitu a vnutit jim jiný pohled na celou situaci. Čas se přitom premiérce neúprosně krátí – odchod z EU se uskuteční již 29. března.