Vláda se chystá na konec bezstarostných časů, které prožívala díky rychle rostoucí ekonomice a minimální nezaměstnanosti. Ministryně financí Alena Schillerová spolu s premiérem Andrejem Babišem (oba ANO) pomalu připravují členy vlády na razantní škrty v příštím roce. Před týdnem Schillerová opatrně přiznala, že vládě docházejí peníze, a nastínila první kroky řešení: snížení stavu státních zaměstnanců o 10 procent a zdanění hazardu či tvrdého alkoholu. Tato ochutnávka úspor je však jen zlomek toho, na co se musí lidé připravit.

Proč nyní? Hroutí se ekonomika? Vidí snad vládní experti krizi za nejbližším rohem? Prognóza ministerstva financí apokalypsu, která by donutila drasticky přepsat plány staré jen pár měsíců, neukazuje. Signalizuje o něco menší růst ekonomiky, ale ne prudký pokles. Stejné vyznění (desetinka sem, desetinka tam) mají i předpovědi komerčních bank, jejich asociace i čerstvá prognóza ČNB. Ta byla vydána ve čtvrtek a je docela optimistická. S růstem 2,9 procenta nebudeme premianti Evropy, ale na skřípění zubů a dramatické kroky typu decimace státních zaměstnanců to opravdu není.

Jak uvedly tento týden Lidové noviny, Schillerová s Babišem připravili celou řadu škrtů, které se dotknou všech resortů. Za zmínku stojí návrh na razantní osekání peněz pro ministerstvo dopravy, které by si oproti letošku mělo pohoršit o 14 miliard korun, nebo ministerstvo zemědělství s poklesem téměř o šest miliard. Ale například o zrušení zlevněného jízdného, které vyjde stát na šest miliard ročně, zatím řeč nebyla.

Schillerová uvedla, že debatu o rozpočtu na rok 2020 zahájila v rámci koalice už v lednu. "Je fér, jestliže se o tom začínám bavit s ročním předstihem," řekla. Důvodem však může být i nižší výběr DPH za leden. Ten by mohl být dostatečnou výzvou k tomu, aby si vláda uvědomila, že peníze budou ve státní pokladně chybět už letos. Výběr DPH se za leden propadl o 2,8 procenta (900 milionů korun) oproti loňsku. DPH byla doposud vlajkovou lodí vlády, zejména pak hnutí ANO. Schillerová opakovaně na výběru DPH prezentovala úspěchy vlády, které podle ní přinesla zejména zavedená opatření v podobě kontrolních hlášení či elektronické evidence tržeb.

Ministryně financí zatím nechce připustit, že by byl ohrožený letošní plán státních financí. "Schodek 40 miliard nechci překročit," potvrdila. "Vycházím z čísel, která nejsou vůbec špatná. Ekonomika zpomaluje, ale dostává se na dlouhodobý průměr České republiky," tvrdí.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.