Shakespeare? To jsou dva zámky plné spisovatelů, utahoval si kdysi Jan Werich z totalitní organizace českých literátů. Dnes by se dala podobně porcovat polistopadová demokracie: to je 265 osob, které od roku 1990 okusily v sedmnácti vládních týmech českou či federální ministerskou a premiérskou funkci. Suma sumárum: téměř šest plně obsazených autobusů. Plus několik tisíc poslanců, senátorů a partajních předáků.

Většinu tvoří bývalí politici. O nich mnoho Čechů kvůli skandálům paušálně soudí, že nosí z ostudy kabát, to ale platí jen o pár výjimkách. Řada expolitiků se po odchodu z funkcí veřejného působení nevzdala. Jen se jejich vliv projevuje jinde a jinak.

Snad nejvýrazněji dosud nepřímo ovlivnil politiku v Česku advokát Jan Kalvoda, někdejší vicepremiér vlád Václava Klause. Jako právní zástupce poslance Miloše Melčáka dosáhl toho, že Ústavní soud v roce 2009 vyhověl Melčákově stížnosti a zrušil konání předčasných voleb. Což nejspíš zastavilo v rozletu Jiřího Paroubka, po volbách roku 2010 pak sestavoval vládu Petr Nečas.

Za jednoho z nejvlivnějších zákulisních hráčů je dodnes považován i někdejší ministr vnitra Ivan Langer, "vykroužkovaný" z politiky už v roce 2010. "Vydělávám teď mnohem víc peněz než v politice," přiznal loni, kdy mimo jiné přispěl na prezidentskou kampaň Mirka Topolánka. "Živím se jako advokát a hodně peněz věnuji nadacím," dodává Langer.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.