Jimmy Carter v roce 1979 pronesl pozoruhodný projev, který zní, jako by byl napsán pro dnešní dobu. Tehdy USA trpěly energetickou krizí, ovšem i to vnímal Carter jen jako vnější projev vnitřní nerovnováhy. (Řeč doporučuji každému, zdarma z internetu.) Hovořil o neviditelné krizi amerického ducha, motoru, který Američany až doposud táhl kupředu. Vnímal již tehdy, že Washington se zdá být lidem na hony vzdálený, lidé nevěřící vlastním voleným zástupcům si nevěří ani navzájem. Zkrátka duch národa je v krizi, duch je nemocný, vytratil se z něj jakýsi smysl života, smysl národů i smysl jednoty národů (což se u nás jmenuje Evropská unie). Národ je rozdělený a naštvaný sám na sebe.

Ve své řeči Carter upozorňuje na novou formu války, totiž energetickou, a nabádá lid k větším úsporám. Upozorňuje, že americký duch se nechal ošálit konzumem a svést z cesty. Zdá se, že konzum považuje za pracovní nástroj smyslu (smysl používá konzum ke svému dosažení), ale nikdy za smysl samotný. Jako šroubovák je nástrojem bydlení, ale nesmí se zaměňovat s bytem samotným. Smysl šroubováku je v jeho službě smyslu: totiž stavbě. Tolik ono novátorství energetické hrozby (dnes tedy z jiné země) a novost snahy šetřit (zdroje).

Jsem legie

Národ, ba národy se rozhádaly uvnitř sebe, spíš než mezi sebou. Odhaduji, že Čech trpí větší nevraživostí vůči Čechovi, který by volil jiného prezidenta, než vůči Němci či Francouzovi. I počet vnitrostátních válek vypadá smutněji než čísla střetů mezinárodních v posledních desetiletích. Spíše se tedy jakýmsi zázrakem podařilo usmířit národy mezi sebou než národy v sobě.

Možná to má souvislost s tím, co kdysi napsal G. K. Chesterton: V minulosti bojovaly zástupy jako jeden muž, dnes v jednom muži bojuje celý zástup. Vzpomínám si na výrok Walta Whitmana. Když jej někdo osočil, že si protiřečí, odvětil: Že si protiřečím? Jistěže si protiřečím, jsem rozsáhlý, uvnitř mě jsou zástupy.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru