Íránský ministr obrany Amír Hátamí během nedávných oslav 40. výročí islámské revoluce oficiálně oznámil existenci nové střely Hoveizeh. "Tato střela s plochou dráhou letu s doletem přes 1300 kilometrů potřebuje velmi málo času na přípravu a může letět v malé výšce," řekl státní televizi.

Podle fotografií a videa, zveřejněných na stránkách ministerstva, vojenští odborníci usuzují, že Íránci v zásadě kopírují sovětské rakety Ch-55. Teherán několik kusů těchto střel nakoupil v roce 2001 na Ukrajině, jak později přiznaly kyjevské úřady. Původní sovětské rakety ale měly oproti novým íránským dvojnásobný dolet. Podle expertů oslovených serverem Business Insider Íránci nejspíše nedokážou vyvinout dostatečně výkonná turbodmychadla pro motory. Sovětská střela byla původně určena pro strategické letectvo, které ovšem Teherán nemá. Proto musela být raketa upravena pro starty z pevniny. Rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která je prováděcím dokumentem k dohodě z roku 2015 o íránském jaderném programu, uvádí, že islámská republika má až na osm let upustit od prací na balistických raketách schopných nést jaderné hlavice. Teherán se brání, že je vše v pořádku, protože jde o střely s plochou dráhou letu, nikoliv o balistické rakety. Američané a Francouzi ovšem tvrdí, že podobné zkoušky porušují ducha smlouvy.

Teherán namítá, že jeho střely nemohou nést jaderné hlavice. To však nejde ověřit, neboť tyto zbraně mohou být různě velké.

Írán se navíc v polovině ledna pokusil vyslat do vesmíru družici, kvůli potížím nosné rakety se ji ale nepodařilo umístit na oběžnou dráhu. USA a další kritici Íránu to rovněž označili za porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN, protože země využila balistickou technologii.