Majitel soukromé vesmírné společnosti SpaceX Elon Musk zveřejnil na Twitteru záběry z prvních testů raketového motoru Raptor určeného pro kosmickou loď Starship. Ta by v budoucnu měla nahradit stávající Falcon 9 a Falcon Heavy. Podle Muskových plánů by raketa měla létat k Měsíci a v budoucnu také na Mars.

"Poprvé jsme nastartovali motor Raptor. Jsem tak hrdý na skvělou práci lidí ze SpaceX!" napsal vizionářský podnikatel na Twitteru. Zkoušku motoru společnost SpaceX provedla ve svém testovacím a vývojovém areálu v McGregoru ve státě Texas, jako palivo slouží směs kyslíku a metanu.

Starship bude mít sedm motorů Raptor, z nichž každý má dvojnásobný výkon než stávající motor Merlin 1D, který používá raketa Falcon 9. První start je naplánován na rok 2023, kdy se na cestu k Měsíci vydá japonský módní návrhář a umělecký kurátor Júsaku Maezawa spolu se skupinou umělců. Cesta bude trvat týden a Maezawa doufá, že vesmírný zážitek inspiruje pozvané umělce k vytvoření nových, originálních děl. Bude to první soukromá cesta k Měsíci v dějinách. Maezawou již zaplacená záloha má majiteli SpaceX a jeho kolegům pomoci s vývojem zmíněné rakety.

Musk se v posledních měsících potýká s finančními problémy. Nedávno oznámil, že propustí sedm procent zaměstnanců své firmy na elektromobily Tesla. Vysvětlil to tím, že v minulosti během růstu výroby automobilka nabrala příliš mnoho zaměstnanců.

Propouštěla však i SpaceX, dokonce téměř deset procent zaměstnanců. Musk zjistil, že rozjel příliš mnoho "absolutně šílených projektů", jako je například Starlink. Ten měl poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě přes satelity.

Související