Ministr obrany Sergej Šojgu ve středu oznámil, že Moskva do dvou let vyvine nové rakety středního doletu. Poněkud překvapivě dodal, že vývoj si nevyžádá nové zvýšení vojenského rozpočtu. Vysvětlení je prozaické, nepůjde o zbrusu nové zbraně. Inženýři jen pro pozemní starty upraví již existující námořní raketu a hyperzvukovou střelu, kterou nyní testuje ruské letectvo. Podle zdrojů moskevského listu Vedomosti tak armáda utratí "jen" řádově miliardy rublů, což dokáže nalézt ve vlastním rozpočtu.

Jednou z "nových" raket bude ta s označením 9M729. Pod názvem Kalibr ji nyní využívá ruské námořnictvo, což smlouva INF o likvidaci raket krátkého a středního doletu připouštěla, neboť se nevztahovala na střely odpalované z lodí a letadel. Jenže když Rusové vyvinuli pozemní variantu této zbraně, šlo už o porušení smlouvy. A právě toho minulý týden Washington využil jako záminku k vypovězení smlouvy. Moskva argumentovala, že v pozemní variantě je schválně menší nádrž, a tudíž nemůže dolétnout dále než 500 kilometrů (smlouva se týká střel s doletem 500 až 5500 kilometrů). Takže nyní ruští konstruktéři nádrž znovu zvětší, pokud ji tedy kdy vůbec zmenšovali.

Hyperzvukovou raketu inženýři vyvinou z existujícího projektu Kinžal, určeného pro strategické letectvo. Testy probíhají už od roku 2017, ale poprvé se o existenci projektu zmínil až vloni v březnu ruský prezident Vladimir Putin. Střela může letět až desetinásobkem rychlosti zvuku. V tomto případě ale budou mít konstruktéři více práce. Střelu v letectvu odpaluje letoun MiG-31, který současně funguje jako první stupeň rakety a vynese ji na hranici stratosféry. Tam už letí ve výši asi patnácti kilometrů, aby odpor vzduchu nebyl tak vysoký. Inženýři tedy pro variantu odpalovanou ze země budou muset vyvinout novou raketu, která by střele sloužila jako první stupeň.