Ve stejné době, kdy Zdeněk Sýkora maloval své proslulé strukturální a liniové obrazy, stále podnikal výlety do přírody s malířským stojanem. Krajinky vedle velkých konceptuálních pláten, jak je nově vystavuje pražská Galerie Zdeněk Sklenář, působí překvapivě. Kurátorka a vdova po slavném malíři Lenka Sýkorová si je ale jistá, že tak by se to Sýkorovi líbilo.

"U nás doma to tak bylo. Například tento obraz visel na čestném místě a Zdeněk o něm návštěvám říkal, že to byl první obraz, na který byl pyšný," ukazuje Sýkorová na malou olejovou malbu se stromem, která pražskou výstavu otevírá. "Nikdy přírodu neopustil. Myslím, že nerozlišoval progresivní a neprogresivní tvorbu," dodává vdova, která o malířův archiv pečuje od poloviny osmdesátých let minulého století.

Téměř třicet let byla Lenka Sýkorová jeho nejbližší spolupracovnicí, na některých mužových obrazech se podílela i se štětcem v ruce. "Vzal mě za parťáka," směje se. Práce se štětcem prý ale nebyla tím nejdůležitějším. "Tím byl ten začátek, koncepce, téma obrazu. O tom se se mnou také bavil, on měl ale právo veta," popisuje.

O výstavě

◼ Zdeněk Sýkora: Moje příroda
Galerie Zdeněk Sklenář, Praha, výstava potrvá do 6. dubna.

Sýkorová svou roli nechce přeceňovat. "Přistoupila jsem někam, kde už měl někdo za sebou život a tvorbu, která někam směřovala, něco vynalezl. Nebyla jsem u zrodu struktur ani linií," dodává − v narážce na manželova slavná díla − drobná žena s drdůlkem, která se v osmdesátých letech provdala za malíře staršího o 37 let. I tak je čekal poměrně dlouhý společný život − Zdeněk Sýkora zemřel roku 2011 ve věku jednadevadesáti let.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.