Radim Jančura, majitel železničního a autobusového dopravce RegioJet, vede s Českými drahami dvě velké soudní pře. V jedné ve středu prohrál.

Neuspěl se žalobou, v níž požadoval, aby ČD vrátily sedm miliard korun státní organizaci Správa železniční dopravní cesty (SŽDC).

Městský soud v Praze ji zamítl, aniž by projednal podstatu − tedy zda národní železniční dopravce získal nedovolenou veřejnou podporu. Podle soudu od uvedeného skutku uplynulo více než deset let, a proto už není možné záležitost řešit.

Jančura versus ČD

2003

Státní organizace České dráhy se dělí na dvě společnosti. Infrastrukturu přebírá Správa železniční dopravní cesty, provoz na ní pak přechází na akciovou společnost České dráhy. Část majetku k údržbě tratí ale dostávají rovněž ČD.

2008

Majetek, který České dráhy nepotřebují k provozování dopravy, převádějí na SŽDC. Původně se odhaduje, že za to dostanou 400 milionů korun, znalec ale určí cenu na 12 miliard.

2010

RegioJet podává stížnost na Evropskou komisi, stát podle Jančurovy firmy poskytl nedovolenou podporu Českým drahám. Protože ale svou stížnost na výzvu nedoplnil, komise ji odložila. RegioJet vysvětluje, že se rozhodl jít cestou soudních sporů v Česku.

2015

Jančura podává žalobu, aby ČD vrátily nedovolenou podporu 7,081 miliardy korun. Zpoždění vysvětluje složitostí znaleckého posudku a nutností ocenění 30 tisíc položek.

2019

Soud žalobu zamítá, nedovolenou podporu lze podle něj zpětně řešit nejvýše deset let.

 

12 mld. Kč

dostaly České dráhy v roce 2008 za majetek, který převedly na SŽDC.

7,08 mld. Kč

má podle Radima Jančury vrátit SŽDC jako nedovolenou veřejnou podporu.

Převod majetku

Poslanci v roce 2008 odsouhlasili, že narovnají vztahy na tuzemské železnici. V rámci toho se část majetku drah převedla na SŽDC. Například budovy kolem tratí, ale i majetek související s její údržbou jako depa, dílny či vozidla k opravě kolejí.

Původně měl být převod bezúplatný, protože obě organizace jsou státní. Ke schválení do sněmovny ale šel materiál, kde byla uvedena cena 400 milionů korun.

Ani tato suma však neplatila. Stát nakonec rozhodl, že SŽDC zaplatí drahám za převedený majetek 12 miliard korun.

Proti uvedené transakci protestovali soukromí dopravci. Stěžovali si, že jde o nedovolenou podporu Českých drah, která tak poškozuje konkurenci.

Jančurův RegioJet následně podal i žalobu, v níž požadoval, aby České dráhy uvedených sedm miliard vrátily. Případ začal soud projednávat včera − a zhruba po hodině a půl podnikatelovu žalobu zamítl.

Soudkyně Monika Vacková uvedla, že podle pravidel EU je možné vést řízení o nedovolené podpoře maximálně do deseti let od jejího poskytnutí. "Pokud tato lhůta uplyne, členské státy nemají pravomoc rozhodovat. A to i kdyby ta částka, o kterou tady jde, veřejnou podporou byla," konstatovala soudkyně.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru