Koncem roku přišla Itálie s kompromisním plánovaným schodkem státního rozpočtu na úrovni 2,04 procenta HDP oproti původně navrhovanému 2,4 procenta. Rozpory mezi novou italskou vládou a evropskou komisí byly zažehnány, což finanční trhy výrazně zklidnilo. Výnosy na italských dluhopisech klesly z více než 3,6 až na 2,6 procenta.

Mezitím Itálie oficiálně vstoupila do recese a ani poslední data nepřináší žádné pozitivnější zprávy. Předstihové indikátory napovídají, že v prvním čtvrtletí z recese nevystoupí a tempo poklesu se ještě mírně prohloubí. Pokud se situace v příštích kvartálech nezačne zlepšovat, což není příliš pravděpodobné, přijde opět na přetřes téma udržitelnosti italského dluhu. Dluhopisoví investoři ale zůstávají prozatím v klidu. Výnosy na italských dluhopisech se v posledních týdnech zvýšily jen o 0,2 procentního bodu a výnos 10letého dluhopisu tak stále zůstává hluboko pod třemi procenty.

Když abstrahujeme od ECB a logicky i lokálních italských bank jako největších věřitelů italské vlády, tak největší expozici na Itálii mají zejména francouzské banky, jejichž přímá expozice dosahuje téměř 300 miliard eur. Největší dvě francouzské banky BNP Paribas a Crédit Agricole vlastní sedmou a desátou největší italskou banku. Jejich akcie tak i díky tomu v posledních týdnech propadly na několikaletá minima.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru