Finanční těžkosti e-shopu s módou Zoot zneklidňují nejen jeho věřitele a dodavatele, ale také investory, kteří si za 230 milionů korun koupili jeho dluhopisy. Možná dostanou své peníze zpět, ale je to první signál širšího problému. Podle odborníků i mnohé další firmy narazí se splácením obligací a investoři přijdou o miliardy korun. Před rizikovými firemními dluhopisy varuje i Česká národní banka.

Kromě Zootu, který požádal o ochranu před věřiteli a oznámil, že splácení dluhopisů bude muset "restrukturalizovat", se už objevují další. Výnos z obligací například přestala vyplácet firma Triload Invest, která chtěla stavět stravovací a relaxační centra a vydala dluhopisy za 12 milionů korun s devítiprocentním úročením. Teď je v insolvenčním řízení. Desetiprocentní úrok dluhopisu nesplácí ani poradenská firma v úpadku iConsulting 4 Companies.

Martin Burda, který byl v letech 2009 až 2013 ředitelem Investiční společnosti České spořitelny, říká, že investice do malých firemních dluhopisů v nadcházející době budou "velký průšvih a velké téma". "Nesplácených dluhopisů budou desítky a lidé na tom prodělají spousty peněz," tvrdí Burda, který se v oblasti investování pohybuje už déle než 20 let a v současnosti vede fondy Sirius Investments.

Čeští developeři, ale i drobní podnikatelé objevili výhody dluhopisového financování přibližně před šesti lety. Peníze z obligací použili na celou řadu projektů od stavby horského hotelu až po nákup bagru. Zájmu pomohl hlad po alternativních investicích v době rekordně nízkých úrokových sazeb, kdy vklady u bank střadatelům téměř nic nevynášejí. Firemní dluhopisy slibují roční výnos i více než osm procent. Úskalím ale je, že laický investor nedokáže posoudit kvalitu projektů, které dluhopisy mají financovat. Také je to málo regulovaná oblast finančního trhu: od roku 2012 není v Česku povinnost schvalovat emisní podmínky Českou národní bankou.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru