Chcete navýšit rodinný rozpočet? Zajímáte se o investování, ale nemůžete najít zajímavou příležitost? Pokud člověk před několika lety odpověděl na obě otázky kladně, řešením měl být nákup firemních dluhopisů. Investice začínala na pár tisícovkách, výnos dosahoval i deset a více procent, a navíc byly posvěcené Českou národní bankou.

Trvalo nějakou chvíli, než se ČNB a seriózní investiční analytici vzpamatovali a začali před investicemi tohoto typu varovat. Třeba že schválení ČNB znamená, že ten, kdo vydává dluhopisy, splnil pravidla pro jejich emisi, ale už ne to, že má firma skutečně dost peněz na splácení. A že razítko centrální banky neznamená, že by majitelé dluhopisů byli jakýmkoliv způsobem chráněni před ztrátou. Otázkou ale potom je, k čemu takové posvěcení ČNB vůbec je.

I proto poptávka po dluhopisech od drobných střadatelů rostla. A s ní i nabídka. Na trhu se vedle velkých a známých firem (ani to, jak se ukázalo, nebylo zárukou) objevila i řada garážových firem. Společným jmenovatelem dluhopisů s nezvykle vysokým výnosem bylo, že šlo o firmy či projekty, které nemohly z různých důvodů získat v plné výši standardní financování od banky. A také nemohly nabídnout žádnou záruku, byť se jejich prospekty hemžily slovy jako "bezpečný" či "zaručený".

Kolik takových dluhopisů na trhu běhá, není jasné. Od roku 2015 měla jejich celková hodnota přesáhnout neuvěřitelný bilion korun. Dodnes je lze koupit přes internetová tržiště i pomocí zprostředkovatelů, kteří dluhopis garantují svým jménem a pověstí. Ani jedno nestačí. Dluhopisy se také staly lákavou příležitostí výdělků tzv. finančních šmejdů, kteří je prodají komukoliv s tvrzením, že nic bezpečnějšího člověk na trhu nesežene.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru