Byla to ukázková bouře ve sklenici vody. Sněmovní výbor pro vzdělávání si pozval ministra školství Roberta Plagu (ANO), aby poslance ujistil, že o obsahu učebnic nerozhoduje Bezpečnostní informační služba.

Některé členy výboru v čele s předsedou Václavem Klausem mladším (ODS) totiž pobouřila zmínka ve výroční zprávě BIS, že výuka dějepisu a literatury v Česku je stále zasažena sovětskou verzí moderních dějin a proruským panslovanstvím. Hlavně ale asi vadilo, že o tom Plaga mluvil se šéfem BIS Michalem Koudelkou. Což je dnes téměř persona non grata, protože mu cejch nemilosti vytrvale vypaluje prezident Miloš Zeman.

Péče poslanců o nedotknutelnost školství je dojemná, ale děravá. Kdo z nich se ozval, když Zeman odmítl jmenovat profesory? Kdo se zastal studentů FAMU, když policie při návštěvě čínského vůdce Si Ťin-Pchinga v Praze v dubnu 2016 vtrhla na akademickou půdu, aby odstranila tibetskou vlajku? "Ty útoky na policii jsou směšné," otáčel to tehdy exprezident Václav Klaus. Při narychlo svolané mimořádné schůzi sněmovny Plagovo mateřské hnutí ani neceklo.

Včera však Plaga reagoval správně. Připomněl poslancům, co je jasné snad každému. Totiž že tajná služba nemá procedurálně ani technicky žádnou možnost ovlivnit obsah výuky. To neumí ani sám ministr školství. Zcela mimo mísu je proto usnesení výboru, ať Plaga nepodléhá případným tlakům a že výuka je v gesci ministerstva školství.

Nejenže si BIS může ve své zprávě varovat před čím uzná za vhodné, ale její výstrahy jsou v době ruských hybridních útoků důvodné. Nebo snad služba nepracuje v českém zájmu? A taky je fakt, že historické vědomosti studentů jsou slabé, takže revize vzdělávacích programů je nutná. Plaga tudíž dostal přes prsty − mimochodem i od poslanců ANO − nejspíš hlavně proto, aby na Hradě měli radost.