První týdny letošního roku zavedly hlavu katolické církve do dvou naprosto geograficky i kulturně odlišných destinací. Zatímco na konci ledna zamířil do středoamerické katolické Panamy, aby se zúčastnil masově pojímaných Světových dnů mládeže, nyní navštívil Spojené arabské emiráty, kde je přes tolerantní přístup místních vládců islám dominantním oficiálním náboženství.

Nebyla to první cesta papeže směřující do většinově muslimské země − navštívil mimo jiné Jordánsko nebo Egypt. Poprvé se však jednalo o stát na Arabském poloostrově, kde se islám zrodil. Symboliku podtrhoval i fakt, že návštěva proběhla osm století poté, co František z Assisi navštívil egyptského sultána v době páté křížové výpravy a hovořili spolu o možnosti pokojné koexistence obou náboženství.

Spekulovalo se, zdali papež poruší diplomatické zvyklosti a vysloví se k citlivé politické otázce účasti hostitelské země ve vojenské koalici bojující proti šíitským povstalcům v Jemenu. Důsledkem tamních několikaletých bojů je humanitární katastrofa a vysoká dětská úmrtnost. Na papežovo vyjádření se čekalo i vzhledem ke zdrženlivosti Svatého stolce k politickým otřesům ve Venezuele, kde se odmítl jednoznačně přiklonit na stranu opozičního vůdce Guaidóa.

Papež tentokrát velmi zřetelně zkritizoval válku v Jemenu kvůli utrpení, které přináší. V tom ale fakticky potvrdil stanovisko i vůči Venezuele, kde Vatikán vyzdvihl takové řešení, které pomůže tamním lidem, přičemž vyjádřil připravenost být mediátorem mezi oběma stranami.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru